ارتباط ایران حمله تروریستی حوادث تروریستی

ارتباط: ایران حمله تروریستی حوادث تروریستی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی رمز ماست ایستاده مردن

طبیعت قاتل نیست. این یکی از جمله هایی است که هر لحظه کوهنوردان حرفه ای و حتی غیرحرفه ای در ذهن خود دارند. کوهستان جایی است که انسان چه در تنهایی چه در افزایش تی

رمز ماست ایستاده مردن

رمز ماست ایستاده مردن

عبارات مهم : زندگی

طبیعت قاتل نیست. این یکی از جمله هایی است که هر لحظه کوهنوردان حرفه ای و حتی غیرحرفه ای در ذهن خود دارند. کوهستان جایی است که انسان چه در تنهایی چه در افزایش تیمی، همواره زیرلب خودگویه می کند، شادمان و خشمگین می شود و حتی با خویشتن خویش مجادله می کند. اتفاقی که بیش از هرجا، سال 1389 و در افزایش تیم کشور عزیزمان ایران به قله «برودپیک» جهت من اتفاق افتاد و بسیاری از آن زمزمه ها و مجادلات را در صفحات کتاب «برودپیک؛ رؤیای صعود» روی کاغذ آوردم.

رمز ماست ایستاده مردن

کاش کوهنوردان جوان ما با افشره عمر کسانی که عالی ترین سال های زندگی خود را در ارتفاعات دنیا جا گذاشته اند، آشنا می شدند و با مطالعه بیشتری در احوال و مخاطرات طبیعت، به آن گام می گذاشتند. یا اصلا اگر به این آثار وقعی نمی نهادند، دست کم در عصری که پیشرفت علوم انسانی، کره خاکی را بلعیده، دست کم یک دستگاه جی پی اس همراه خود به کوهستان می بردند. دستگاهی که مدل های نوین آن به اتوتِرک هم مجهز هست. فقط کافی است این دستگاه تهیه و روی اتو ترک تنظیم شود.

حادثه دلخراش اشترانکوه در حالی روی داد که آب وهوای کوهپایه آن منطقه چندان هم سرد نیست. شاید در این برهه از سال، برودت هوا به 10 یا 12 درجه زیر صفر برسد. بدون شک اگر گروهی که عازم ارتفاعات اشترانکوه شدند، از دستگاه جی پی اس بهاره می بردند، حتی در بازگشت از راهنما هم بی نیاز می شدند. کاری که امروز، کوهنوردان مبتدی هم آن را انجام می دهند. آن ها با اتکا به این دستگاه، راه را از بیراه تمییز می دهند و بدون آن که خطری تهدیدشان کند، در سخت ترین اوضاع هوا هم راه بازگشت را پیدا می کنند. هنگامی که من می دانم در زمستان به منطقه ای بهمن خیز می روم باید خودم را مجهز کنم. این قانون کوهنوردی هست.

طبیعت قاتل نیست. این یکی از جمله هایی است که هر لحظه کوهنوردان حرفه ای و حتی غیرحرفه ای در ذهن خود دارند. کوهستان جایی است که انسان چه در تنهایی چه در افزایش تی

در مقوله تئوریک صعودهای ورزشی، سه اصل به عنوان اصول ایمنی مطرح هست. نخست استفاده از البسه خوب، دوم بهره گیری از علم روز ورزش و سوم استفاده از تجربیات پیشکسوتان رشته کوهنوردی. هرزمان ورزشکاران این رشته این سه اصل را در صعودهای خود مدنظر قرار دهند، زندگی ارزش را در کوهستان بیمه می کنند و هر آینه غفلت از این سه اصل، اشتباهی فوت بار محسوب می شود. هیئت کوهنوردی ازنا، درست 24 ساعت پیش از این اتفاق دلخراش، روی خروجی سایت خود، متنی قرار می دهد و در آن با اشاره به اوضاع نامساعد هوا اخطار می کند، افزایش به ارتفاعات اشترانکوه در این احوال بسیار خطرناک هست. متاسفانه در جمع قربانیان اتفاق اشترانکوه، پسران و دختران جوانی دیده می شوند. جوانانی که با اعتماد و اتکا به باتجربه های گروه با آن ها همراه شدند. نمی دانم این جا چه باید گفت!

مقصر اصلی

هرگز نمی توانیم طبعیت را در چنین حوادثی مقصر جلوه کنیم. نمی دانم آیا باید با هشتگ #اشترانکوه- قاتل راجع به این اتفاق بنویسم. در کوهنوردی هرگز کسی قاتل نمی شود. مگر ما نمی دانیم که کوهستان خالی از خطر نیست. بعد باید جامه ای متناسب با ضیافت کوهساران بر تن کنیم. من هر لحظه به کوهستان، قاتل مهربان می گویم. اگر با او درست تا نکنید، زندگی تان را باخته اید، ولی این ما هستیم که اشتباه می کنیم. متاسفانه حالا مطالبی غیرکارشناسانه و غیرحرفه ای در بعضی رسانه ها منتشر می شود که نویسندگان آن ها دنبال مقصر می گردند و از لزوم برخورد با عوامل این حوادث حرف می زنند، ولی پرسش این جاست کدام عوامل؟ کدام مقصر؟ کاش کمی نگاه ما حرفه ای بود. 40 سال پیش جمعی از کوهنوردان کلوب آرش در دره ایگل با اتفاق مشابهی روبه رو می شوند.

رمز ماست ایستاده مردن

باز می پرسم حالا تفاوت ما با 40 سال پیش چیست؟ آن وقت ما اینترنت داشتیم؟ این همه وسایل و لوازم ایمنی در کوهنوردی بود؟ نه نبود. حتی جهت جهت یابی ما نوک انگشت را با آب دهان خیس می کردیم تا جهت باد را پیدا کنیم! ما یاد گرفته ایم نباید به دل خطر نرویم و اگر تا کنون در ارتفاعات زنده مانده ایم، دلیلش را مدیون پایبندی به اصول حرفه ای کوهنوردی و صخره نوردی هستیم.

اگر زندگی همه اشخاص برجسته کوهنوردی دنیا را مطالعه و در احوال صعودهای آن ها مداقه کنیم، متوجه می شوم هیچ یک از آن ها هنگام وقوع طوفان و بهمن به دل کوه نزدند و با زندگی خود بازی نکردند، بلکه با پایبندی به اصول حرفه ای این ورزش کوهنوردی، زندگی در کوهستان را آموخته اند و درک متقابلی از محیط زیست داشتند. انسان از دیرباز با طبعیت محشور بود و در دل محیط زیست بود که رموز زندگی را آموخت و از آن ماوی یافت. طبیعتی که گاه مهربان و گاه نامهربان هست، ولی کوهستان همواره جهت ما همان قاتل مهربان محسوب می شود.

طبیعت قاتل نیست. این یکی از جمله هایی است که هر لحظه کوهنوردان حرفه ای و حتی غیرحرفه ای در ذهن خود دارند. کوهستان جایی است که انسان چه در تنهایی چه در افزایش تی

حسن نجاریان

عضو تیم ملی و بازمانده اتفاق گاشربروم 1

واژه های کلیدی: زندگی | دستگاه | کوهستان | کوهنوردی | کوهنوردی | ورزش کوهنوردی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs