ارتباط ایران حمله تروریستی حوادث تروریستی

ارتباط: ایران حمله تروریستی حوادث تروریستی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات &quot/ ، گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است ، صداقت&quot، حاج رضایی

امیر حاج رضایی در گفت وگو با ایسنا راجع به مباحث مختلفی هم چون قهرمانی پرسپولیس در لیگ و البته نواقصی که در فصل هفدهم فوتبال کشور عزیزمان ایران وجود داشت، به ص

&quot/ ، گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است ، صداقت&quot، حاج رضایی

حاج رضایی: "صداقت"، گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است

عبارات مهم : ایران

کارشناس فوتبال کشور عزیزمان ایران می گوید “صداقت” مفهوم گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است.

امیر حاج رضایی در گفت وگو با ایسنا راجع به مباحث مختلفی هم چون قهرمانی پرسپولیس در لیگ و البته نواقصی که در فصل هفدهم فوتبال کشور عزیزمان ایران وجود داشت، به صحبت پرداخت. این کارشناس فوتبال با بیان این که صداقت در فوتبال کشور عزیزمان ایران وجود ندارد، عنوان کرد: اگر مدیران ما نمی توانند کاری را انجام دهند و یا توانایی اجرایی شدن تصمیم ارزش وجود ندارد، بهتر است از اعلام کردن آن تصمیم خودداری کنند.

در ادامه گفت وگوی ایسنا با امیر حاج رضایی را می خوانید.

&quot/ ، گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است ، صداقت&quot، حاج رضایی

* لیگ هفدهم با سختى ها و آسانى ها های فراوان به آخر رسید. ارزیابی کلی شما از شروع و آخر این لیگ چیست؟

– من نگاه مثبتی به لیگ هفدهم دارم. با وجود وقفه هایی که به خاطر اردوهای تیم ملی ایجاد شد که این عنوان کار را جهت برنامه ریزی سخت کرده بود ولی در کل مسوولان شرکت لیگ و فدراسیون فوتبال توانستند لیگ را به موقع به اتمام برسانند. البته این عنوان به زیان کلوب ها تمام شد آیا که در مقاطع متفاوت بازیکنان ارزش را در اختیار نداشتند و با مسئله مواجه می شدند. بازیکنان ارزش هم هنگامی که به تیم برمی گشتند مجبور بودند با فشردگی لیگ بازی ها را پشت سر بگذارند که این عنوان هم کار را جهت ارزش سخت کرده بود. این فشردگی به خاص جهت ۴ تیمی که در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بودند، سخت تر بود ولی به طور کلی لیگ باید مولد باشد یعنی تولید داشته باشد یعنی لیگ ما باید بازیکن خوب، مدیر خوب و داور خوب تولید کند. به شکل ایده آل ما این تولیدات را نداشتیم ولی به صورت نسبی می توانیم بگوییم ثمره خوبی داشته ایم. با توجه به پرسشها عدیده فوتبال کشور عزیزمان ایران که مشمول بر پرسشها اقتصادی، مدیریتی می شود، لیگ با برنامه موفقی شروع و به آخر رسید.

امیر حاج رضایی در گفت وگو با ایسنا راجع به مباحث مختلفی هم چون قهرمانی پرسپولیس در لیگ و البته نواقصی که در فصل هفدهم فوتبال کشور عزیزمان ایران وجود داشت، به ص

به نظر من بازیکنان ما الان آماده هستند تا به تیم ملی کمک کنند. یکی از دلایل من جهت این هم این است که در حال حاضر کشور عزیزمان ایران تنها کشوری است که سه نماینده در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا دارد. این نشان می دهد که بازیکنان ما از آمادگی برخوردارند. این عنوان جهت ما نویدبخش خوبی هست. ضعف ها و غلط های زیادی داشتیم که می توانست آینده ساز باشد. البته شرکت لیگ هم در برنامه ریزی و گاهی ساعت بازی ها را عوض کردن داد که این عنوان بسیار اندک بود ولی در هر صورت هنوز با استانداردهای روز دنیا فاصله داریم.

بر خلاف دیدگاهی که وجود دارد که لیگ کشور عزیزمان ایران را بی اعتبار جلوه می دهند، به نظر من همین حضور سه تیم کشور عزیزمان ایران در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا نشان از اعتبار فوتبال کشور عزیزمان ایران هست. دو مربی خارجی به دو کلوب پرطرفدار آمدند و به نوعی در این کلوب ها ادعای حیثیت کردند و همین طور در کنار آن ها آقای قلعه نویی که تیم بسیار خوبی را در اصفهان آماده کرده و در دورانی که سپاهان در افول بود توانست نماینده دیگر اصفهان را نایب قهرمان کند. البته در بین لیگ هفدهم دو تیم ما هم که هواداران بسیاری دارند یعنی سپاهان و تراکتورسازی شرایط خوبی نداشتند که این عنوان در آینده به زیان تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران نیز خواهد بود.

* در لیگ هفدهم پرسشها مالکیتی و اقتصادی کلوب ها بیش از پیش نمایان بود به طوری که حالا می بینید نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران از اول فصل تا آخر فصل درگیر مباحث مالکیتی و مالی هست. البته فدراسیون فوتبال هم در این زمینه کوتاهی هایی کرد آیا که هنگامی که اعلام شد تیم های بدهکار نمی توانند در لیگ شرکت کنند ولی باز هم با آن ها مماشات کرد. نظرتان راجع به پرسشها مالی که وجود داشت چیست؟

– ما باید با قوانین مدون و بدون انعطاف، کسانی که قرار است بیایند و با هزینه شخصی تیم داری کنند و بعد پشیمان بشوند را جریمه کنیم. این گونه نباشد که کسی بیاید و هزینه ای بکند و بعد بگوید دیگر خسته شدم و می خواهم بروم. یعنی باید طوری برنامه ریزی کنیم که افراد بدانند اگر قرار است بیایند و تیم داری کنند و بعد از به عنوان نمونه سقف ۲ میلیارد کنار بکشند با جرایم سنگین تری مواجه می شوند. اگر قرار باشد این طور باشد که فوتبال را نمی توانیم اداره کنیم. البته در این زمینه فدراسیون فوتبال کار شایسته ای را انجام داد و نفتی که با پرسشها مالی و مالکیتی مواجه بود را از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشت و حالا ثمره اش این شد که سه تیم در جمع ۱۶ تیم برتر آسیا داشته باشیم.

&quot/ ، گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است ، صداقت&quot، حاج رضایی

بحث شخصی سازی در فوتبال کشور عزیزمان ایران مدت وقت زیادی است که مطرح شده است ولی به جایی نرسید. حال آیا این اتفاق افتاده بحث تخصصی نیاز دارد که در این مقال نمی گنجد. البته زمانی که چند کارشناس اقتصادی و فوتبالی در این زمینه صحبت می کردند و من می شنیدم من واقعا درک مورد نیاز را در این عنوان نداشتم و نمی فهمیدم آیا کلوب ها نباید شخصی شوند. الان در خبرها آمده که کلوب پدیده قصد دارد تیم داری را واگذار کند. اگر این اتفاق رخ بدهد جهت فوتبال مشهد بسیار زیان آور خواهد بود. من یک بار این جمله را گفته ام و باز می گویم این که یک نفر بیاید مدتی هزینه کند و بعد بگوید من خسته شدم و می خواهم بروم که درست نیست.

اطلاعات من رسانه یی هست. نه به کلوب ها و نه به فدراسیون فوتبال نزدیک نیستم. اگر این بیانات درست باشد به خاطر اطلاعات رسانه هاست و اگر اشتباه باشد باز هم به رسانه ها برمی گردد. به عنوان نمونه می گویند مالک کلوب سپیدرود عنوان کرده اگر تیمم به لیگ یک سقوط کند من باید چکار کنم؟ یعنی گفته اند تیم باید در لیگ برتر بماند و بعد من پولی را که تعهد کرده ام را بدهم. چنین کاری مگر اصلا درست است؟ البته من در این زمینه خبری شنیدم که امیدوارم واقعا درست باشد و فدراسیون آن را اجرایی کند. گویا مدیران فدراسیون فوتبال گفته اند کلوب هایی که فصل آینده استانداردهای مورد نیاز را نداشته باشند نمی توانند در لیگ برتر حضور داشته باشند.

امیر حاج رضایی در گفت وگو با ایسنا راجع به مباحث مختلفی هم چون قهرمانی پرسپولیس در لیگ و البته نواقصی که در فصل هفدهم فوتبال کشور عزیزمان ایران وجود داشت، به ص

* متاسفانه در فوتبال کشور عزیزمان ایران قوانینی تصویب می شود که گارانتی اجرایی ندارد و یا خود فدراسیون با مماشات آن ها را اجرایی نمی کند.

– بله ما قوانینی داریم و آن ها را اجرایی نمی کنیم. ما یک نمونه برداری از جی لیگ ژاپن می کنیم. در آن جا ابلاغ شده است است اگر تیمی استانداردهای مورد نیاز را نداشته باشد نمی تواند در سطح اول فوتبال ژاپن حضور داشته باشد. این تیم حتی می تواند تیم اول یا دوم جی لیگ باشد. در گذشته گل گهر دورود، شیرین فراز کرمانشاه و تیم های این چنینی بودند که خلق الساعه می آمدند و می رفتند و امکانات مورد نیاز را هم نداشتند. باید به آن سمت برویم که کلوب ها با امکانات باشند و در لیگ برتر حاضر باشند. اگر فدراسیون فوتبال قوانینی که می گذارد را خوددش اجرا نکند، قطعا اعتماد عمومی را نسبت به خود سلب می کند. مثل این که بگویند از فردی حرف های زیادی شنیدیم که هیچ کدام اجرایی نیست. من اعتقاد دارم فدراسیون فوتبال بهتر است ابتدا بررسی کند و بببیند کدام یک از تصمیماتش قابل اجراست و بعد آن ها را اعلام عمومی کند. یعنی اول ببیند تصمیمی که می گیرد اجرایی است و بعد بیاید با رسانه ها مطرح کنند و بگویند.

&quot/ ، گم شده است فوتبال کشور عزیزمان ایران است ، صداقت&quot، حاج رضایی

* منظور شما این است که قوانین فوتبالی با ریش سفیدی پایمال نشود؟

– ریش سفیدی که اصلا نباید وجود داشته باشد.

* متاسفانه قوانینی می گذاریم که خودمان اجرایی اش نمی کنیم ولی در ادامه هنگامی که به مجامع بین المللی برمی خوریم مجبور می شویم همان قوانین را سخت گیرانه اجرا کنیم. به طور مثال هر سال می گویند کلوب های بدهکار حق حضور در لیگ را ندارند ولی همه ساله بدون مسئله شرکت می کنند ولی زمانی که AFC پافشاری کرد کلوب هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بودند مجبور شدند بدهی های خارجی خود را پرداخت کنند.

– ما باید در زمینه فوتبال با قوانین بین المللی خودمان را تطبیق بدهیم. فرهنگ ریش سفیدی شاید در جاهای خاص در فوتبال جواب بدهد ولی در فوتبال مدرن جواب نمی دهد. در فوتبال روز دنیا چنین چیزی را اصلا قبول نمی کنند. هنگامی که فدراسیونی به آن چه که می گوید عمل نمی کند قاعدتا باعث سلب اعتماد افکار عمومی نسبت به خودش می شود.

بعد حاصل این گونه مدیریت ها می شود این که الان باشگاهی ۳۶۰ هزار یورو یا به عبارتی ۳۵۰ هزار یورو باید به بازیکنی بدهد که یک دقیقه هم جهت کلوب مذکور بازی نکرده هست. شما می دانید که این پول ها مستقیم به جیب آن بازیکن نمی رود و زنجیره ای از دلالان ایستگاه به ایستگاه بخشی از این پول را برمی دارند و این پول هم باید از جیب همین هواداران برود. پرداخت این پول ها واقعا زور دارد مثل پولی که به ژوزه دادند. همه این ها حاصل این روش مدیریت است که در فوتبال ما وجود دارد و ما مجبور هستیم قوانینی را تصویب کنیم که هیچ کدام را اجرایی نمی کنیم.

* شما فکر می کنید جهت این که ما بتوانیم خودمان را با قوانین بین المللی تطبیق بدهیم به چه چیزی نیاز داریم؟

– توصیه اساسی همین جاست که اگر ما می خواهیم قوانین بین المللی را ریز به ریز اجرا کنیم مدیران کلوب ها و فدراسیون ما علاوه بر این که باید قدرت مدیریت داشته باشند باید نیت های پاکی داشته باشند آیا که فردی که نیت پاک داشته باشد و قوانین را هم بداند، او می تواند جهت فوتبال کشور عزیزمان ایران بافایده باشد. شما در برنامه ۹۰ دیدید که رییس هیات فوتبال قم چه تخلفاتی انجام داده بود. من واقعا شرمم آمد که آن برنامه را دیدم. می دانید که رییسان هیات های فوتبال استان ها مستقیما با حضور رییس و یا یک مقام رسمی از سوی فدراسیون فوتبال گزینش می شوند. من حالا در مورد آن شخص (رییس هیات فوتبال استان قم) چه می توانم بگویم؟ یعنی فدراسیون فوتبال از آن اتفاقات خبر نداشت؟ ما قوانین مدون نداریم و اگر هم داشته باشیم ریش سفیدی و این گونه پرسشها اجازه نمی دهد با متخلفان برخورد شود.

مادامی که این پرسشها وجود دارد فوتبال ما نمی تواند از دام بیماری خارج شود. بر اساس آمار رسمی AFC از نظر پتانسیل انسانی در آسیا اول هستیم. تیم ملی ما هم در آسیا رتبه نخست را دارد و سه تیم ما هم به جمع ۱۶ تیم برتر آسیا رفته هست. ما این مواد اولیه را داریم ولی با بی تدبیری همه این ارزش ها و سرمایه ها را از بین می بریم. من خطاب به رییسان فدراسیون فوتبال می گویم تا از اجرایی شدن تصمیمی مطمئن نشده اید آن را به جامعه اعلام نکنید و هنگامی که نمی توانید کاری را انجام بدهید آیا می گویید که می خواهید این کار را انجام بدهید. من می خواهیم بگویم قولی را بدهید که توانایی اجرایی کردن آن را دارید.

* دوباره به لیگ برگردید. پرسپولیس قهرمان لیگ شد و توانست از عنوان سال قبل خود دفاع کند. در این بین افرادی بودند که مباحثی را مطرح می کردند و می گفتند به خاطر ضعف بعضی تیم ها هم چون ذوب آهن، سپاهان و … پرسپولیس توانست قهرمان شود. این گونه بحث ها را منطقی می بینید؟

– دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند قهرمانی پرسپولیس را توجیه کند. در بخش مدیریتی این کلوب عملکرد خیلی خوبی داشت. در کلوب پرسپولیس فرد قدرتمندی هم چون جعفر کاشانی وجود دارد که در گذشته عضو تیم ملی کشور عزیزمان ایران بوده و تجارب زیادی دارد. مجموعه مدیریتی کلوب پرسپولیس به موفقیت این تیم بسیار کمک می کند. در بخش فنی هم برانکو زحمات زیادی کشیده است ولی باید بپذیریم تراکتورسازی و بعضی تیم های دیگر ضعیف بوده اند ولی این عنوان ارتباطی به قهرمانی پرسپولیس ندارد. امسال سپاهان تیم ضعیفی بود ولی دیدیم که ذوب آهن آمد و از اعتبار فوتبال اصفهان دفاع کرد. من می گویم با این گونه شایعه ها نباید قهرمانی یک تیم را لوث و بی ارزش کنیم. در همه جای دنیا چنین اتفاقی رخ می دهد و به طور مثال امسال دیدیم منچسترسیتی چگونه توانست در میان غول های انگلیسی اول شود. طبیعتا منچستر و لیورپول و خیلی از کلوب های دیگر مشکلاتی داشتند که نتوانستند هم چون منچسترسیتی عمل کنند. این گونه سختى ها و آسانى ها ها در فوتبال وجود دارد و نباید آن را به تیم قهرمان نسبت بدهیم و بگوییم به این دلایل قهرمان شده است است.

به اعتقاد من پرسپولیس قهرمانی اش را در نیم فصل اول به دست آورد. این تیم در این آخرهای کمی از نظر نتیجه افت کرد و اگر نتیجه های نیم فصل اول نبود، شاید قهرمانی اش به چالش کشیده می شد. استقلال در شروع فصل بد بود ولی رفته رفته مدیریت کردند و توانستند شرایط را اصلاح ببخشند.

* اگر بخواهید یک نفر را نام ببرید و قهرمانی پرسپولیس را به نام او بنویسید فکر می کنید چه کسی بااهمیت ترین نقش را در قهرمانی پرسپولیس داشته است؟

– من می گویم بخش مدیریتی کلوب نقش مهمی در قهرمانی پرسپولیس داشت. آن ها با هوشمندی مدیریت کردند و برانکو را آوردند و از او حمایت کردند و در ادامه هم موانع راه را از سر راه برداشتند تا تیم به قهرمانی برسد.

* فکر می کنید چه چیزی لیگ هفدهم نداشت که باید لیگ هجدهم داشته باشد؟

– آرزوی دیرینه من این است که صداقت در فوتبال کشور عزیزمان ایران رواج داشته باشد. این می تواند خیلی کمک کند. مردم می گویند که مدیران فوتبال ما ضعیف هستند ولی حداقل صداقت دارند. این صداقت حرمت ایجاد می کند و خیلی پرسشها را حل می کند. من فکر می کنم صداقت در فوتبال کشور عزیزمان ایران گم شده است هست. اگر بتوانیم این نقص را روزی برطرف کنیم مطمئن باشید در همه جهات فوتبال کشور عزیزمان ایران موفق خواهیم شد.

واژه های کلیدی: ایران | فوتبال | فوتبالی | پرسپولیس | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs